Czy do pracy przed komputerem potrzebne jest oświetlenie?

Praca przy komputerze przez kilka godzin dziennie może powodować negatywne skutki zdrowotne. Pozycja siedząca jest szkodliwa dla układu ruchu, lecz na szczęście wiedza na temat korzyści aktywności fizycznej dla zdrowia rośnie. Trzeba również pamiętać, aby odpowiednio dbać o wzrok.

Oświetlenie podczas pracy przy komputerze jest bardzo ważne.

Źle oświetlone stanowisko pracy może powodować zmęczenie oczu, a w konsekwencji nawet do pogorszenia widzenia. Bardzo ważne jest również rodzaj i jakość światła, które towarzyszy przy pracy przed ekranem. Najlepsze i najzdrowsze jest światło dzienne, dlatego trzeba wykorzystywać czas w ciągu dnia na pracę przed komputerem. Światło dzienne jest naturalne oraz najmniej inwazyjne dla oczu- to dlatego jest najbardziej pożądane. Najlepiej, aby stanowisko pracy znajdowało się przy oknie lub w jego pobliżu, aby oświetlić jak największą część biurka. Oczywiście w wielu przypadkach dostęp do światła dziennego jest niemożliwy, utrudniony lub dzień po prostu trwa zbyt krótko. Wtedy konieczne jest oświetlenie elektryczne stanowiska pracy, jednak trzeba zwrócić szczególną uwagę na rodzaj tego światła i kąt jego padania na biurko. Często konieczne będzie zamontowanie rolet lub żaluzji, które ochronią oczy przed promieniowaniem słońca oraz umożliwią pracę przy komputerze.

Jak zadbać o światło do pracy przed ekranem monitora?

W pomieszczeniu, w którym pracujemy, powinno znajdować się światło ogólne, czyli żyrandol, halogeny lub reflektory, które są montowane na suficie. Dzięki temu światło będzie padało równomiernie i z góry. Ważna jest także barwa światła- lepiej unikać żarówek o ciepłym, żółtym lub pomarańczowym kolorze, ponieważ niekorzystnie wpływa na koncentrację uwagi. Warto zdecydować się na żarówki o barwie niebieskiej, ponieważ bardziej przypomina światło dzienne. Oprócz światła dziennego konieczne jest także mniejsze światło, które będzie oświetlało najważniejsze miejsca, czyli klawiaturę oraz ekran monitora. Najlepszym rozwiązaniem będzie lampka biurkowa lub nowoczesna lampa stojąca. Istotna jest także odległość źródła światła od miejsca pracy- powinna wynosić około 25-30 cm. Zalecane jest, aby lampy oświetlające biurko posiadały klosz lub abażur, który będzie chronił oczy przed podrażnieniem. Nie bez znaczenia jest również moc żarówki- lampa miejscowa może mieć żarówkę o większej mocy niż żarówki znajdujące się w głównym oświetleniu. Trzeba trzymać się zasady, że dla praworęcznych światło powinno padać z lewej strony, a dla leworęcznych- z prawej.

Nowoczesna lampa stojąca dostarczy odpowiednio dużo światła.

Miejsce pracy powinno być nie tylko ergonomiczne, ale również przytulnie urządzone, ponieważ zdecydowanie lepiej pracuje się w estetycznym wnętrzu. Dlatego warto zadbać o dodatki, które będą tworzyły w biurze ciepły klimat, a jednocześnie będą funkcjonalne. Jednym z takich dodatków jest nowoczesna lampa, która doskonale spełnia funkcję oświetlenia biurka oraz funkcję dekoracyjną. Najlepiej, jeśli lampa posiada regulowaną wysokość oraz możliwość zmiany punktu skupienia światła, dzięki temu miejsce pracy będzie odpowiednio oświetlone, a oczy nie będą zmęczone, nawet po kilku godzinach nieprzerwanej pracy.