Dbaj o domek letniskowy

Domki z drewna powszechnie produkowane są z Polskich rodzajów drzew, jak świerk, czy sosna To zagwarantuje że zwykle można je zakupić w przystępnych cenach i użytkuje się je dość dobrze: zimą zachowują ciepło, natomiast latem nie rozgrzewają się. Musimy jednak pomyśleć o tym, że sosnowe domki nie są w takim stopniu twarde jak te zbudowane z tropikalnych gatunków drzew, przez to koniecznie musimy je należycie przystosować, a w następnej kolejności cierpliwie pielęgnować. Domki drewniane poddane troskliwemu traktowaniu przez wiele sezonów będą świetnie wyglądały i należycie służyły.

Dobrze przygotowana do użycia deska musi być właściwie przesuszona, pomalowana impregnatem, a wówczas pokryta specjalną farbą i lakierem ochronnym. Domki bez pozwolenia sporządzone z odpowiednio zabezpieczonych półproduktów niewątpliwie wytrzymają wiele lat.

Wypada jednak pamiętać, iż domki drewniane potrzebują jeszcze corocznego odczyszczenia zewnętrznej fasady. Na uprzątniętą i gładką powierzchnię letniskowego domku należy nałożyć powłokę impregnatu w wybranym kolorze. Koniecznie trzeba przy tym pamiętać o zasadzie: im mniej odporny gatunek drzewa, tym mocniejszy rodzaj lakieru.

Domki z tarasem nie powinny być pokryte lakierem we wszystkich tych jakie są mocno narażone na ścieranie: płaszczyźnie podłogi lub poręczach. Tego typu elementy konstrukcyjne zdecydowanie lepiej zabezpieczyć substancją na bazie oleju. Olejowanie powierzchni drewna, które było już przedtem zakonserwowane taką metodą nie wymaga głębokiego ścierania jak wtedy kiedy pokryto je lakierem. Zaolejowanie powierzchni domku z drewna starczy zaledwie wyrównać kolor by następna warstwa nie prezentowała się nieładnie.