Jak istotna jest psychika w sporcie?

Nie od dziś wiadomo, że psychika jest jedną z najważniejszych składowych sukcesu w sporcie. Psychologia sportu w ciągu ostatnich lat rozwinęła się do tego stopnia, że praktycznie każdy sportowiec współpracuje z profesjonalnym psychologiem.

 

Jak rozwinęła się psychologia sportu?

Rozwój psychologii był podyktowany coraz bardziej zwiększającym się tempem życia przeciętnego człowieka. Zarówno pracownicy korporacji, jak i sportowcy, których śledzi cały świat za pomocą rozwiniętych technologii informacyjnych, poddawani są coraz bardziej rosnącej presji. Niekiedy dopiero rozpoczęcie współpracy z profesjonalnym psychologiem sprawia, że sportowiec jest w stanie zacząć osiągać poważne sukcesy. Jak się okazuje mentalność i kwestie psychologiczne są kluczowe do poradzenia sobie w świecie sportu. Psychologia sportu najbardziej rozwija się w bogatych krajach zachodnich, jednak aktualnie z psychologami współpracują już sportowcy na całym świecie i stało się to wręcz normą. Praca psychologa może być stała i polegać na regularnych sesjach, jak również występować doraźnie w przypadku wystąpienia konkretnych problemów, które są spowodowane jakąś wyjątkową sytuacją, taką jak na przykład kontuzja lub stres przed bardzo ważnymi zawodami.

 

Jak istotną rolę odgrywa psychologia sportu w karierze zawodnika?

Psychologia sportu jest czasem determinantą sukcesu w sporcie zawodowym. Na przestrzeni całej swojej kariery, przeciętny zawodnik potrzebuje wsparcia fachowca na różnych etapach. Pierwszym z nich jest okres kształtowania mentalności w okresie juniorskim, kiedy tworzą się nawyki myślowe, które często pozostają przez całe życie. Następnie zawodnik powinien skorzystać z usług psychologa, gdy zostaje już wyczynowym sportowcem i chce utrzymać sportowy tryb życia oraz pozostać profesjonalistą w tym, co robi, gdy pojawiają się pierwsze problemy z dyscypliną. Fachowiec od psychologii sportu powinien zainterweniować również w newralgicznych momentach kariery, gdy zawodnik jest wystawiany na trudne próby związane na przykład z kontuzją lub problemami osobistymi, które musi połączyć z treningiem. Warto nawiązać współpracę z psychologiem i na stałe utrzymywać z nim kontakt w trudnych momentach kariery.