Jak zadbać o sprawność przyczepy kempingowej zimą

Najczęściej typowej przyczepy używamy zaledwie podczas ciepłego lata. Niestety nie wszyscy fani tej formy wypoczynku zdają sobie z sprawę, iż przed sezonem zimowym zdecydowanie warto należycie zabezpieczyć przyczepę kempingową, aby była gotowa do wymarzonych podróży w następnym sezonie. W jaki sposób zatem możemy się o nią zatroszczyć?

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić jest precyzyjne wyczyszczenie całej przyczepy – od kół aż po jej dach. Należy skorzystać w tym celu ze specjalnych produktów, takich jak środek do zmywania karoserii samochodowej. Jednocześnie warto przemyśleć sprawę zawoskowania całej przyczepy. Jeśli wykonana jest z wysokiej jakości materiałów, prawdopodobnie nie musimy się o nią zbytnio martwić. Jeszcze przed nadejściem zimy wypada dodatkowo bardzo dokładnie przewietrzyć swoją przyczepę, aby pozbyć się ewentualnej wilgoci oraz jej przykrych konsekwencji. Powinniśmy doczyścić wszelkie sprzęty, a najlepiej, podczas gdy nie jest używana, otworzyć wszystkie szafki i szuflady.

Okres zimowy to jednocześnie wyjątkowo korzystny moment na sprawienie sobie sprzętu do naszej przyczepy, który można wtedy kupić po okazyjnej cenie. W sklepach znajdziemy takie elementy jak lodówka do przyczepy kempingowej, lub też napęd do przyczepy kempingowej bądź pokrowiec. Z pewnością warto wówczas o nich pomyśleć.

Gdy zdejmiemy koła na czas zimy, musimy poprawnie rozstawić przyczepę na podporach. Można jednak również zostawić przyczepę razem z kołami, ale rozsądnie jest wtedy zadbać o odpowiednie ciśnienie – opony mogą się lekko zdeformować, jeżeli przyczepa jest przechowywana dłużej bez ruchu.

Oczywiście najdogodniejszym rozwiązaniem mogłoby być przechowanie przyczepy w garażu, albo chociażby pod dowolnym zadaszeniem, jednak nie każdy użytkownik może sobie na to pozwolić.

Żeby cieszyć się świetną jakością swej przyczepy kempingowej wypada więc o nią dobrze dbać – to inwestycja na długie lata.