Jaki sekret skrywa ostropest plamisty i dlaczego jego popularność rośnie?

Jednoroczna roślina z astrowatych, dawniej postrzegana za bezużyteczny chwast, w dwudziestym pierwszym wieku może oferować nieocenione działanie, głównie mające na celu podreperowania  działania i odnowy wątroby. Ostropest plamisty, bo o nim mówi niniejszy tekst, to również roślina przez wiele lat uważana za mistyczną, z czym wiąże się pewna wieść gminna.

Ostropest plamisty mielony – dawniej bajka, dla współczesnych wysoce ceniona roślina
Ostropest plamisty wykazuje niemało prozdrowotnych atrybutów. Dawniej roślinę tę postrzegano za trywialny, zbędny chwast. W jej spuściźnie nie obyło się jednak bez zaistnienia  interesującej opowieści, która przydała miana niemal świętej. Mowa o pełnej nazwie Sylibum marianum. Jak podaje wiele wierzeń w czasie karmienia niewielka ilość mleka Przenajświętszej spadła na listowie tej rośliny, co wywołało powstanie białych żyłek. Legendy te przyczyniły się do obwołania ostropestu tytułem mistycznej rośliny co towarzyszyło jej przez dość długi czas.

Aktualnie, nawet nie mając wiele szacunku do podania i tradycji religijnych, mamy do czynienia z rośliną o licznych istotnych zadaniach, jakie spełnia w układzie pokarmowym. Decyduje o tym pierwszorzędnie nagromadzenie grupy flawonolignanów, które znane są jako sylimaryna.

Ostropest zastosowanie dla witalności a także dla  urody

Wzmiankowana sylimaryna ma prominentną funkcję w regeneracji komórek wątroby oraz ich chronieniu. Ułatwia poprawną pracę całego narządu, asekuruje przed negatywnymi konsekwencjami czynników chorobotwórczych, oraz poprawia procesy rozkładania pokarmu. Ostropest plamisty mielony, dodawany do herbaty, kawy oraz jedzenia – na przykład sałatek, uruchamia działania bakteriobójcze i przeciwutleniające.

Z ostropestu potrafimy wyizolować taksyfolinę, która z pewnością będzie posiadać bardzo dobry wpływ na efektywność w temacie przeciwdziałania osteoporozie. Z drugiej strony asortyment drogeryjny, które w swojej formule mają esencję z ostropestu, fantastycznie radzą sobie z odżywieniem cery, przede wszystkim skóry przesuszonej.

Ostropest plamisty -jak go używać

Ostropest plamisty ma potrafi zaskoczyć skutecznością  w rewitalizacji tudzież leczeniu wątroby. Jest w stanie zapanować nad galopującą epidemią miażdżycy. Według badań potęguje łatwość regeneracji nerek. Stosowany zewnętrznie działa na spowalnianie mechanizmów starzenia skóry oraz zabezpieczenie przed bolesnymi skutkami działania promieni UV.

Ostropest plamisty jak go spożytkować

Ostropest plamisty trzeba stosować w formie nierozdrobnionych owoców oraz pokruszonych, alternatywnie przygotowując macerat przywołujący na myśl „kleik” gotowany z nasion lnu. Ostropest ma przeogromny potencjał kulinarny. Ostropest może być użytkowany zewnętrznie oraz wewnętrznie, nie tylko w formie leków, ale i dodatków do napojów, pieczywa czy surówek.

Ostropest plamisty – wszystko w moderacji

W przypadku dodawania do herbaty proponuje się wykorzystanie co najwyżej dwóch małych łyżek rozdrobnionej ostropestu. Kuracja wyciągami z zawartością sylimaryny, powinna być stosowana przez co najmniej dwanaście tygodni, podczas których będzie dozowane 200-400 mg sylimaryny w 2-3 porcjach, w trakcie dwudziestu czterech godzin.