Nowoczesne zestawy garnków – jakie mają funkcje?

Technologia również w kwestii urządzeń i narzędzi kuchennych rozwija się bardzo szybko. Producenci starają się stale udoskonalać swoje produkty, aby sprostać ciągle zmieniającym się oczekiwaniom osób, które kochają gotować. Specjalnie dla nich tworzone są zestawy garnków wyposażone w dodatkowe funkcje. Dzięki nim przestają pełnić już rolę zwykłych naczyń przeznaczonych wyłącznie do gotowania. Zyskują za to nowe zastosowania i cechy wpływające na wygodę użytkowania garnków na co dzień. Wyposażenie domu w solidne, a przy tym nowocześnie zaprojektowane naczynia sprawia, że nawet osoba bez talentu do gotowania potrafi pokochać przygotowywanie potraw we własnej kuchni! Jakie cechy mają nowoczesne zestawy garnków? Dlaczego warto w nie inwestować?

Dlaczego warto mieć nowoczesne zestawy garnków?

Cel jest zawsze ten sam – stworzyć produkt, który spełnia oczekiwania nawet tych najbardziej wymagających i ułatwia codzienne gotowanie. Zestawy garnków przygotowane ze specjalnie wyselekcjonowanych materiałów oraz wyposażone w różne funkcje, zawsze będą dobrą inwestycją. Wyposażenie domu również w przypadku sprzętów kuchennych musi przecież uwzględniać zakup na lata. W związku z tym wytrzymałe garnki, które ułatwiają wykonanie różnych czynności podczas gotowania, mogą z powodzeniem stać się ulubionymi akcesoriami w kuchni.

Zestawy garnków i ich praktyczne funkcje

To, które z funkcji nowoczesnych modeli garnków będą najbardziej przydatne, zależy głównie od stylu gotowania, ilości miejsca, a nawet zużywanej energii. A wybór dodatkowych akcesoriów, a także specjalnie zaprojektowanych konstrukcji jest naprawdę duży. Wiele z nich staje się standardem w produktach najpopularniejszych marek, dlatego wcale nie trzeba wydawać fortuny na nowoczesne zestawy garnków ułatwiających życie w kuchni. Do popularnych i praktycznych funkcji naczyń można zaliczyć elementy takie jak:

  1. Sitka w pokrywkach – są bardzo często stosowane w nowoczesnych garnkach. Mimo że to drobny element, ma w sobie duży potencjał. Odprowadzenie pary w pokrywce powoduje bowiem, że potrawa nie kipi, ponadto zmniejsza się ciśnienie we wnętrzu garnka, które zbyt duże może doprowadzić do rozgotowania składników.
  2. Uchwyty pokrywki z termometrem – jest to funkcja, która przydaje się osobom dbającym o precyzję w kuchni. Osiągnięcie wymaganej temperatury dania gwarantuje, że będzie ono przygotowane w perfekcyjny sposób.
  3. Wkłady do gotowania makaronu i na parze – niektóre zestawy garnków obejmują takie elementy, do innych naczyń trzeba je dokupić. Są to specjalne wsady z wieloma otworami, które pełnią funkcję cedzaka w przypadku makaronu lub wkładu umożliwiającego przygotowanie zdrowych potraw (na parze).
  4. Wkład ułatwiający wekowanie i przygotowanie przetworów – niektóre garnki posiadają oprócz pokrywki specjalne sito. Dzięki temu elementowi i dużej pojemności naczynia można w nich wygodnie przygotowywać przetwory w słoikach.
  5. Odczepiane uchwyty – nowoczesne zestawy garnków z taką funkcją są mniej problematyczne w przechowywaniu. Jest to cecha przydatna szczególnie w małej kuchni. Po odczepieniu uchwytów i zabezpieczeniu dna, garnki można układać jedno na drugie.
  6. Miarki w środku – zestawy garnków z taką funkcją potrafią odmierzać płynną ilość składników bez potrzeby stosowania dodatkowej miarki.
  7. Dysk aluminiowy – stosuje się go najczęściej w trójwarstwowym dnie. Dzięki niemu garnek równomiernie się nagrzewa, co przyśpiesza proces gotowania. Jednocześnie wpływa też na oszczędność energii, a nawet umożliwia używanie naczynia na różnych typach kuchenek.
  8. Pokrywa ciśnieniowa – jest to element nowoczesnych garnków, czyli szybkowarów. Dzięki nim można gotować szybko i zdrowo ze względu na szczelność oraz wysokie ciśnienie wytwarzane wewnątrz naczynia. To również doskonały sposób na oszczędność energii i obniżenie rachunków.
  9. Wkład do robienia soków – to garnek o nazwie sokownik. Ma on wielowarstwową budowę – pokrywkę, miejsce na owoce, wkład na sok, który odprowadza się za pomocą wężyka i dolna część z wodą do wytwarzania pary. To nowoczesny sposób na przygotowanie domowych, zdrowych soków.
  10. Nowoczesne zestawy garnków cechuje również bardzo praktyczna cecha, a więc wielofunkcyjność. Dotyczy to sposobu zastosowania, czyli oprócz gotowania, także i pieczenie, czy przechowywanie, jak również użytkowania na różnych sprzętach (możliwość stosowania na kuchence elektrycznej, gazowej i indukcyjnej jednocześnie).