Dachy modułowe czy blachodachówki – jaki wybór podjąć?

rukki

W trakcie budowy domu czy osiedla mieszkaniowego pojawia się pytanie — jakie pokrycie dachowe sprawdzi się najlepiej. Mowa o spełnieniu walorów estetycznych, wymaganiach mieszkańców oraz oczywiście kosztach związanych z inwestycją. Dachy modułowe oraz blachodachówki cieszą się największą popularnością, ale co sprawdzi się lepiej?

Ciężar i trwałość wykorzystywanego materiału

Blachodachówki oraz dach modułowy mają swoje wady, oraz zalety, dlatego tylko dogłębne poznanie cech oraz właściwości ułatwia wybór odpowiedniego modelu. Pierwszy z wymienionych rodzajów jest lekki, czyli jeden metr kwadratowy to niecałe 5 kg. Z kolei taki sam odcinek dachu modułowego może mieć nawet 45 kg, czyli różnica jest spora. Średnia powierzchnia to około 200 m2, co pokazuje, jak ciężki jest dach i jak ogromna jest różnica w wadze.

Blachodachówka powstaje przy pomocy nowoczesnej technologii, co sprawia, że nie odbiega ona w znacznym stopniu od dachówki ceramicznej. Wygląd pierwszej z nich również uległ zmianie na przestrzeni lat i coraz częściej prezentuje się bardzo podobnie do dachów modułowych. W związku z tym patrząc z daleka na dom, bardzo trudno jest stwierdzić, który model został wybrany.

Akustyka dachu – jaki materiał warto wybrać?

Akustyka dachu dla wielu osób nie jest kluczowym wyznacznikiem, ale przed zakupem warto o niej pomyśleć. Dachówka ceramiczna wygrywa tę bitwę, gdyż doskonale tłumi dźwięki. Jest to uwarunkowane jej grubością oraz materiałem, który posłużył do wykonania. Większość osób, które zdecydowały się na zastosowanie blachodachówki korzysta dodatkowo z maty wygłuszająco – tłumiącej. Druga warstwa zapewnia lepszą akustykę, ale jednocześnie podnosi koszty związane z inwestycją. Wiąże się także z większymi nakładami pracy.

Wybierając dach do własnego domu czy innej inwestycji budowanej warto wziąć pod uwagę światowej sławy producentów oraz najlepszej jakości produkty. Wśród topowych marek na uwagę zasługuje Rukki, ale nawet najlepszy produkt nie spełni oczekiwań, kiedy nie będzie poddawany regularnej konserwacji i kontroli. Jeśli na poszyciu wystąpią uszkodzenia i dziury, trzeba działać szybko i sprawnie.