Nieleczone choroby układu krążenia mogą być bezpośrednim powodem znacznego skrócenia długości życia. Jednak na częstotliwość ich występowania prowadzony styl życia ma ogromny wpływ, dlatego też zachowania prozdrowotne mogą w dużym stopniu zredukować ryzyko występowania chorób układu krwionośnego, jak i również spowolnić ich progres, a także zapobiec ich poważnym powikłaniom. Jak zadbać o swój układ krążenia? Dlaczego warto wdrożyć do żywienia kolostrum?
Na czym polega troska o układ krwionośny?
W patogenezie chorób układu krążenia niebagatelną dużą rolę odgrywa prowadzony tryb życia. Nic więc dziwnego, iż częstotliwość zachorowalności na tę choroby nieustannie rośnie. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku chorób układu krwionośnego profilaktyka ma ogromne znaczenie i mu sami nie mamy bardzo dużego wpływu na zapadalność na te choroby
Aby przeciwdziałać występowaniu chorób układu krążenia, trzeba przede wszystkim zadbać o higieniczny tryb życia. Chodzi tu głównie o wszelkie codzienne przyzwyczajenia oraz prowadzony styl życia. Ogromną wagę m także odpowiednie żywienie, dostosowane do indywidualnych zapotrzebowań. Powinna ona być zróżnicowana oraz zbilansowana w taki sposób, aby dostarczała ona wszystkich niezbędnych składników odżywczych, tym samym ograniczając produkty mające negatywny wpływ na zdrowie i układ krążenia l.
Kolostrum i jego mało znane właściwości wspierające układ krążenia
Nie każdy wie, że także kolostrum ma pozytywny wpływ na układ krążenia, dzięki zawartości kazeiny, która ma również wpływ na prawidłową pracę mięśni. Zawarty w nim glokomakropeptyd działa przeciwzakrzepowo, a hydrolizaty białka cechują się działaniem obniżającym ciśnienie tętnicze.
Zaleca się zadbać również o to, aby ograniczyć w planie żywienia tłuszcze nasycone, zastępując je tłuszczami nienasyconymi. Trzeba także zadbać, aby w diecie obecna była odpowiednia ilość błonnika. Jego najlepszym źródłem są owoce i warzywa oraz produkty pełnoziarniste. Co więcej, niezbędne jest unikanie cukrów prostych oraz produktów wysoko przetworzonych. Trzeba także pamiętać, aby wypijać odpowiednią ilość wody — mowa tutaj o 1,5-2 litrach dziennie. Istotne jest również to, aby do minimum ograniczyć używki, takie jak palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu.
Równie istotne jest dbanie o dostarczenie odpowiedniej ilości dziennej aktywności fizycznej. Dla układu krążenia wystarczy już 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej każdego dnia.
Ostatnim czynnikiem, który ma ogromne znaczenie w przypadku układu krążenia, jest stres. Aby zadbać o zdrowie, trzeba w miarę nowości ograniczyć go do minimum.