Najszybszy sposób na wielką kubaturę pod dachem

Konstrukcja stalowa hali to rozwiązanie, który stał się normą w budownictwie. Od drewnianej odróżni ją wytrzymałość i opłacalność, poza tym, konstrukcję metalową hali możemy poddać recyklingowi w razie rozbiórki hali.

Powstawanie konstrukcji stalowej hali

Źródłem sukcesu jest raczej skomplikowany proces projektowania konstrukcji. Od niego zależy, czy całość będzie bezpieczna i czy w ogóle dojdzie do realizacji, więc rachunki muszą być precyzyjne i szczegółowe. Należy zapomnieć o planowaniu na luzie, ponieważ w halach przemysłowych przebywa jednocześnie ogrom ludzi i pozostaje w niej bardzo cenny sprzęt, co więcej, od tego etapu zależy zgodność z wymogami BHP. Sprzęt do cyfrowego pomiaru odległości i programy do symulacji sprawiają, że projektanci wiedzą, czy konstrukcja nie będzie posiadała wad już na etapie przygotowywania planów. Gdy powstanie projekt, trzeba wybrać właściwy typ stali, przez co całość będzie wytrzymała i bezpieczna, a także odporna na korozję rdzewienie jest tym czynnikiem, który wpływa niszcząco na konstrukcję stalową hali i jeśli pojawi się ten problem, dojdzie nawet do zarwania stropu.

Pozytywy i negatywy

Z rachunku wad i zalet nie są zwolnione także konstrukcje wykonane ze stali. Za jedną z większych zalet można uznać to, że ich wykonanie nie jest czasochłonne. Tuż po procesie odlewania konstrukcji w odlewni i nieskomplikowanym cyklu obróbek, które sprawią, że konstrukcja nada się do użytku, przewozi się je na plac i zespala w szkielet, a po wypełnieniu w halę. Druga ogromna korzyść wynika z tego, że nie ma przeciwwskazań do budowy hali w dowolnych warunkach atmosferycznych, np. przy mrozach. Największym wrogiem stalowej konstrukcji hali od zawsze jest to samo zjawisko – utlenianie metali, czyli proces korodowania. Z pewnością konstrukcja stalowa hali po upływie jakiegoś czasu zacznie rdzewieć i nawet pokrycie jej odpowiednimi substancjami jedynie zwolni działanie efektów, więc trzeba liczyć z końcem jej żywota.