Norwegia przyciąga osoby, chętne do pracy z całej Europy. Nic dziwnego, niski poziom bezrobocia oraz wysokie zarobki kuszą każdego. Prędzej czy później pojawia się więc kwestia zwrotu podatku. Co warto o niej wiedzieć?
Zwrot podatku z Norwegi – od czego zacząć?
Podatki w Norwegi są wysokie a ich płacenie jest nieuniknione. Nic więc dziwnego, że tyle osób ubiega się o ich zwrot. Aby otrzymać maksymalny zwrot podatku z Norwegi, warto wiedzieć o kilku czynnikach. Dużą rolę odgrywa to czy umiemy skorzystać z odliczeń, które nam przysługują oraz jaka jest wysokość pobranych podatków. Jak możemy się przygotować, aby zwrot przebiegł szybko i sprawnie? Ważną kwestią jest odpowiednio wczesne kompletowanie dokumentów. Czasami może się zdarzyć, że będziemy musieli czekać na niektóre nawet kilka tygodni. Inne dokumenty musimy przetłumaczyć, z pomocą tłumacza przysięgłego, co również może zająć trochę czasu. Od czego powinniśmy zacząć? Musimy postarać się o kartę podatkową dla odpowiedniego okresu rozliczeniowego. Następnie powinniśmy kontrolować rozliczenie podatkowe, które udostępnia Urząd Skarbowy na stronie internetowej. Jeżeli wszystko się zgadza i nie ubiegamy się o żaden status, wynik zostaje wysłany pocztą.
Zwrot podatku z Norwegi – co warto wiedzieć?
Pracując w Norwegi warto wiedzieć, z jakich ulg podatkowych możemy skorzystać. Na przykład, jeżeli nie pracujemy dłużej niż 2 lata, odliczamy 10% podatku od naszego dochodu. Bardzo popularne są również statusy Pendler albo Rozliczenie Zwykłe. Status Pendler dotyczy osób, które pracują w Norwegi, ale w Polsce zostawiły swoją rodzinę. Aby uzyskać tę ulgę podatkową, musimy posiadać dwa gospodarstwa, które spełniają odpowiednie warunki. Rozliczenie zwykłe odnosi się do osób, które przebywają w Norwegi na stałe i również mają szanse na zwrot podatku. Musimy również pamiętać, że rozliczenie następuje do 30 kwietnia danego roku. Jak możemy obniżyć wysokość rozliczeń? Możemy skorzystać z odpisu odsetek kredytów albo odliczeń związanych z dojazdem do pracy lub szkoły.