Dlaczego w każdym domu powinien się znaleźć detektor CO2?

Cichy zabójca, który sieje postrach to z pewnością tlenek węgla. Trudno go wykryć, ponieważ jest bezwonny i niewidoczny a z łatwością potrafi doprowadzić do śmierci, nawet całej rodziny. Dlatego tak popularny jest detektor CO2. Co warto o nim wiedzieć, aby zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę?

Detektor CO2 – co warto o nim wiedzieć?

Najlepszą metodą aby wykryć nawet minimalne ilości tlenku węgla jest zainstalowanie detektorów tlenku węgla w swoim domu. Jak one działają? Gdy takie urządzenie wyczuje w powietrzu niebezpieczny gaz, uruchamia się alarm. Najlepiej gdy jest zainstalowane na każdym pietrze w różnych miejscach, na przykład za drzwiami w sypialni, w korytarzu czy kuchni. Możemy wybrać czujniki, które mają również opcje alarmu przeciwpożarowego. Oprócz posiadania detektorów tlenku węgla, warto regularnie sprawdzać stan urządzeń grzewczych w naszym domu oraz zadbać o odpowiednią wentylacje. Pozwoli to, nie dopuścić do sytuacji, w której będziemy narażeni na niebezpieczeństwo.

Detektor CO2 – jaki wybrać?

Oferta czujników czadu jest bardzo bogata, wiec może nie jest nam łatwo zdecydować się na konkretny model. Czym się kierować podczas zakupów? Warto zwrócić uwagę, czy dany detektor posiada udokumentowaną deklaracje zgodności, która oznacza, że produkt jest przetestowany i spełnia europejskie wymogi bezpieczeństwa. Większość modeli posiada opcje ciągłego monitoringu stężenia szkodliwych gazów w powietrzu. Bardzo popularne są modele z czujnikiem fotoelektrycznym. Warto jednak sprawdzić, czy mają funkcje powiadomienia o słabym stanie baterii. Mogłoby się zdarzyć, że czujemy się bezpiecznie mając zainstalowane czujniki, które nie spełniałyby swojej funkcji ochronnej. Droższe modele, mogą być wyposażone w wygodne wyświetlacze oraz gwarantują większą dokładność. Zawsze warto wykonać test, aby sprawdzić czy czujnik, który chcemy kupić działa poprawnie. Dobrą opcją jest podłączenie urządzenia do systemu alarmowego, który mamy w domu. W ten sposób, możemy zostać powiadomieni o zagrożeniu wiadomością na nasz telefon.