Aparat CPAP – dobry sposób na OBS

Specjalny aparat CPAP jest urządzeniem jakie umożliwia nieinwazyjne leczenie problemów oddechowych w szczególności efektywny jest w przeciwdziałaniu bezdechowi sennemu.

Zwyczajny aparat przeciwdziałający OBS (bezdech senny) składa się z maski, która to może być typu nosowego, ustno-nosowego lub pełno twarzowego i aparatu CPAP pompującego powietrze do dróg oddechowych. Dzięki temu osoba używająca CPAP ma stale dodatnie ciśnienie powietrza w swoich drogach oddechowych, dlatego procedura ta jest najlepszą w usuwaniu schorzeń oddychania podczas snu. Dzięki nieskomplikowanemu mechanizmowi działania, tego typu aparat nieprzerwanie pompuje powietrze oraz chroni przed zapadaniem się podniebienia. Jedynym czynnikiem, który jest w stanie zakłócić skuteczność urządzenia CPAP jest nieprawidłowe dostosowanie maski do twarzy. Zatem maski do CPAP są w zróżnicowanych rozmiarach i naprawdę powinniśmy dopasować najwłaściwszą wielkość dla siebie, by nie pojawiły się żadne nieszczelności. Kolejną korzyścią płynącą z użytkowania aparatu cpap jest zintegrowany system rejestracji, dzięki któremu lekarz pulmonolog ma wgląd do takich informacji jak chociażby: ilość oddechów, zatrzymania oddechu, czy ściągnięcia specjalistycznej maski. To dzieki temu dostępne jest śledzenie postępów terapii i ocena skuteczności.

Najnowocześniejsze modele aparatów CPAP mają dodatkowo sensor alarmujący w czasie obsuwania się maski z twarzy chorego. Niezwykle łatwe jest jeszcze utrzymywanie higieny urządzenia, ponieważ maskę i rurę myje się pod bieżącą wodą. W określonych odstępach czasu musimy również założyć nowe filtry. Wykorzystywanie aparatu CPAP pozwala na stuprocentowe pozbycie się bezdechu, co umożliwi w końcu zdrowy i stały wypoczynek. W całej Polsce aparat CPAP jest częściowo refundowany.