Dlaczego warto jest skorzystać z usług adwokata?

Prawo każdego kraju jest oczywiście różne. Dotyczy to zarówno naszych czynów, które w jednym kraju są legalne a w innym nie oraz tego, jak wygląda toczący się proces. Kwestia zawiłości prawa odnośnie do procesu jest zawiłym tematem, warto jednak zauważyć, że jedną z największych różnic pomiędzy krajami jest kwestia konieczności posiadania adwokata.

Czy w Polsce przysługuje nam obrońca z urzędu?

Większość z nas swoją wiedzę na temat konieczności posiadania adwokata czerpie z seriali kryminalnych (głównie amerykańskich), w których posiadanie adwokata jest niemal jedną z podstawowych swobód obywatelskich. W naszym kraju jak się okazuje, z wyjątkiem nielicznych przypadków adwokat z urzędu nam nie przysługuje i jeśli nie zatrudnimy go samodzielnie, będziemy musieli bronić się sami.

Czy warto jest mieć w ogóle adwokata?

Samodzielna obrona przed sądem nie jest dobrym pomysłem, szczególnie jeśli stawiane są nam zarzuty z tytułu naruszenia praw karnego. W przypadku udowodnienia nam winy nie dość, że grożą nam dotkliwe kary, takie jak na przykład kary więzienia lub kary w zawieszeniu, to dodatkowo możemy mieć na karku kwestię pokrycia kosztów sądowych. Adwokat nie dość, że może pomóc nam doprowadzić do uniewinnienia, lub zmniejszyć wymiar kary, to w niektórych przypadkach wręcz może na dzień dobry sprawić, że sprawa w ogóle się nie odbędzie. Bez adwokata natomiast samodzielnie 99% z nas nie będzie w stanie prawidłowo napisać oficjalnego pisma do sądu.

Gdzie znaleźć adwokata?

Kiedy szukamy adwokata, oczywiście nie należy brać byle jakiego pierwszego z brzegu. Musimy pamiętać, że adwokaci podobnie jak fachowcy z innych dziedzin bardzo mocno się specjalizują. Jeden adwokat będzie zatem super fachowcem w kwestiach prawa rodzinnego inny prawa karnego itp. Dobrze również sprawdzić adwokata pod kątem doświadczenia. Szukając adwokata, na pewno zaczniemy od szukania go w internecie. Jeśli szukamy adwokata np. w Łodzi, najlepiej jest wpisać w wyszukiwarce adwokat łódź prawo karne Wyszukiwarka natomiast wskaże nam adwokatów lub kancelarie w Łodzi, które określają się jako doświadczone w prawie karnym.