Trudne zabrudzenia powstają wszędzie. Mamy z nimi do czynienia w normalnej, domowej rzeczywistości np. smar, trudne do usunięcia zabrudzenia podwozia i nadwozia auta, powłoki brudu na elewacji, dachu domu i tym podobne. Cała masa trudnych zabrudzeń tworzy się też, a właściwie przede wszystkim, podczas produkcji przemysłowej. Wszelkie zabrudzenia ropopochodne, substancje kleiste i oleiste, czy inne powłoki brudu muszą być regularnie usuwane, by zachować zakład produkcyjny w czystości, spełnić wszelkie normy higieny i bezpieczeństwa oraz jak najlepiej zadbać o sprzęt i narzędzia.
Podstawową techniką, za pomocą której możemy usuwać trudne zabrudzenia jest po prostu ich ścieranie. W zakładach używa się do tego fragmentów chłonnych tkanin lub czyściwa papierowego, który jest rodzajem papierowego ręcznika o podwyższonej wytrzymałości, chłonności i ścieralności.
Trudne, silne zabrudzenia usuwa się też specjalnymi środkami chemicznymi. Na rynku dostępne są środki o bardzo różnym składzie i działaniu, a ich receptura jest stale udoskonalana. Przy bardzo wysokiej skuteczności, często pozostają nieżrące, nietoksyczne i nieszkodliwe dla użytkowników, rozpuszczają jedynie ten rodzaj brudu, do którego są przeznaczone.
Kolejnym sposobem na usuwanie trudnych zabrudzeń jest mycie wysokociśnieniowe, wykonywane za pomocą agregatu, który podaje wodę pod bardzo wysokim ciśnieniem (najczęściej od 2000 do 2500 bar). Zaletą takiego mycia jest brak konieczności użycia jakichkolwiek drogich i szkodliwych środków chemicznych.
Metodą, która zdobywa coraz większą popularność jest również czyszczenie tak zwanym suchym lodem, czyli dwutlenkiem węgla w postaci stałej. Jest to czyszczenie bardzo efektowne i również nietoksyczne, a w dodatku odbywa się bez użycia wody i nie pozostawia po sobie żadnych odpadów oprócz odspojonego brudu.