Jak zaprojektować salon

Ogniskiem każdego domu jest bardzo ważne wnętrze – salon. Codziennie lwią część czasu, wraz z rodziną i znajomymi, przebywamy w tym miejscu. W salonie relaksujemy się, zapraszamy do niego znajomych, zasiadamy przed telewizorem, czytamy. Urządzenie i umeblowanie tego miejsca stanie się zatem jednym z tych zamierzeń, od których będzie zależeć atmosferę i jakość chwil spędzonych tutaj z najbliższymi. Ta przestrzeń jest lustrzanym odbiciem reszty pomieszczeń.

Na początek – dobór palety barw

Zależy tylko od nas i naszych osobistych preferencji – jaką paletę barw wykorzystamy w salonie. Najważniejsze, by członkowie rodziny mogli czuć się komfortowo w salonie. Powinno się zwrócić uwagę na to, by kolorystyka nie odstawała od ustalonej koncepcji. Z tego powodu najlepiej będzie, gdy dokonamy wyboru przewodniego motywu, który stanie się osią wyglądu salonu. Niech będzie to jakaś zdefiniowana stylistyka albo chociażby mocny, wyrazisty kolor. Przez to łatwiejszy będzie dobór poszczególnych elementów dopełniających ogólne wrażenie, takich jak poduszki na kanapę, zasłony czy żyrandole do salonu. Bardzo ważnym punktem każdego salonu będzie właśnie kanapa. Wartościowym i funkcjonalnym dodatkiem do niej okaże się dyskretny stolik kawowy lub nowoczesny telewizor. Sprawią one, że z najbliższymi spędzimy w salonie miłe chwile. Aby przydać naszemu salonowi przytulnego charakteru, zainwestujmy w kominek. Gwarantowane jest, że to miejsce będzie integrowało domowników i tworzyło wyjątkowy klimat. Jednak chcąc dodać naszemu salonowi wyrazistego klimatu, wybierzmy mocne barwy i elementy wystroju. Ciekawy wzór na fototapecie przyciągnie wzrok gości w naszym mieszkaniu.

Projektowanie światła w salonie

Wiele osób wie, jak wielką rolę w pomieszczeniach odgrywa oświetlenie. Jego zadaniem jest też podkreślić charakter danego wnętrza i stworzyć w nim wyjątkowy klimat. Miłośnicy tradycyjnych rozwiązań mogą zdecydować się w pokoju dziennym na żyrandol w ciekawym wzorze. Jeśli wybierzemy plafony, nasze wnętrze zostanie utrzymane w modernistycznym stylu. Ten rodzaj oświetlenia posiada liczne zalety. Plafon daje nieco mgliste światło, które łagodnie doświetla najmniejszy fragment każdego zakątka pomieszczenia. Ponieważ posiadają mniejsze wymagania, jeśli chodzi o miejsce, plafony nadają się do niskich pokoi.