Lato w pełni

Drewniane domki letniskowe podbijają serca działkowiczów, którzy szczególnie cenią sobie błogi spokój i dyskrecję, o jakich mogliby pewnie zapomnieć, mieszkając w dzielonym mieszkaniu. Zainwestowanie w tego typu domek na pewno okaże się dla nich trafionym pomysłem!

Nie każdy z nas ma świadomość, że na domki z drewna, niezwiązane na stałe z podłożem, nie trzeba mieć zezwolenia. Z tego właśnie powodu mnóstwo osób zakupuje domki na bloczkach. Kolejna, równie kluczowa rzecz, to wyposażenie – powinniśmy sprawdzić, czy w pierwotną cenę wliczona jest już impregnacja, elementy umeblowania, izolacja termiczna, sprzęt itp. W typowych domkach drewnianych stojących na bloczkach najczęściej właśnie tych elementów brakuje.

Domki drewniane nieruchome, posiadające własne fundamenty, są znacznie trudniejsze w utrzymaniu i przede wszystkim musimy posiadać na nie pozwolenie. Ich zaletą jest jednak to, że łatwiej przygotować je do zimy, zamontować nagrzewanie itp. Ścianki muszą być jednak grube, doskonale izolowane, wyposażone w sprawną wentylację i spełniające szereg wymagań pokrycie dachowe. Tak samo konieczne jest, by zadbać o izolację posadzki. Innym rozwiązaniem może być użytkowanie domku wyłącznie latem. Daje nam to możliwość zaoszczędzenia na codziennym ogrzewaniu domku – wystarczy wyposażyć go w szerokie okna panoramiczne i interesującą elewację. Do wznoszenia tego typu chatynek przeznacza się przeważnie niedrogie drewno, takie jak sosnę, świerk czy modrzewie.

Co powinno zainteresować nas w szczególności? Niezmiernie ważnym modułem domku drewnianego jest bez wątpienia taras. Przypuszczalnie każdy, kto udaje się na działkę, będzie chciał spędzić jak najwięcej czasu na zewnątrz. Zdecydowanie najlepiej, by otulał dom z 2 stron lub na całym obwodzie – podobne rozwiązanie dałoby wybór miejsca słonecznego w przypadku chłodnego wiatru oraz zacienionego w trakcie upału.