Jak leczyć zatoki?

Dbanie o stan dróg oddechowych jest bardzo ważne. Warto zapobiegać infekcjom, a jeśli się pojawią, łagodzić ich przebieg i skutecznie leczyć. Lekceważenie objawów chorobowych i doprowadzenie do stanów przewlekłych może skutkować poważnymi powikłaniami, wymagającymi niekiedy nawet interwencji chirurgicznej.

Katar i choroby zatok

Nieżyt nosa jest dolegliwością występującą bardzo często. W większości przypadków jego przyczyną są zakażenia wirusowe lub bakteryjne oraz kontakt z alergenem. Nieleczony katar może przejść w stan przewlekły i doprowadzić do powstania przerostów błony śluzowej nosa oraz pojawienia się polipów. Do ich usunięcia często konieczna jest interwencja chirurgiczna. Inną przykrą konsekwencją przewlekłych stanów zapalnych są nadkażenia zatok przynosowych. Zapalenie zatok często jest trudne do rozpoznania, ponieważ jego objawy są łudząco podobne do symptomów przeziębienia lub grypy. Dodatkowo pojawia się ból i ucisk odczuwane przy nosie oraz czole (czyli tam, gdzie zlokalizowane są zatoki). Jeśli dojdzie do zakażenia bakteryjnego, konieczne staje się wdrożenie antybiotykoterapii.

Tabletki na zatoki jako skuteczny lek na objawy infekcji

Zarówno w wirusowym, jak i bakteryjnym zapaleniu zatok należy włączyć leczenie objawowe. Stosuje się wówczas preparaty obkurczające błonę śluzową, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki rozrzedzające zgęstniałą flegmę i ułatwiające jej usunięcie z organizmu. W sprzedaży dostępne są tabletki na zatoki zawierające pseudoefedrynę – substancję, która skutecznie udrażnia drogi oddechowe. Tabletki na zatoki odznaczają się wysoką skutecznością i szybkim działaniem. Są też wygodne w stosowaniu. Tabletki na zatoki często mają w składzie także substancje łagodzące inne objawy infekcji i działają na przykład przeciwbólowo. Aby zapobiegać nawracającym infekcjom zatok, warto rozważyć przyjmowanie suplementów diety, które wzmacniają drogi oddechowe i usprawniają ich funkcjonowanie.