Jak sobie radzić z katarem?

Katar jest przykrą dolegliwością. Dokuczliwe jest zwłaszcza uczucie zapchanego nosa, któremu może towarzyszyć ból głowy, oraz cieknąca wydzielina. Katar zwykle jest objawem infekcji, która rozwija się w organizmie. Można złagodzić jego przebieg odpowiednimi preparatami.

Przewlekły nieżyt nosa

Najczęstszą przyczyną nieżytu nosa jest zakażenie bakteryjne lub wirusowe. Wówczas reakcją organizmu jest obrzęk i stan zapalny błony śluzowej nosa, co powoduje utrudnienia w usuwaniu wydzieliny. Natomiast zalegająca wydzielina jest dobrą pożywką dla bakterii. Infekcji najczęściej towarzyszy podwyższona temperatura. Dochodzi także do uszkodzenia śluzówki nosa. Przyczyną kataru może być także alergen, np. pyłki, grzyby, sierść zwierząt itp. Powodują one nieprawidłową reakcję układu odpornościowego, czego konsekwencją jest właśnie katar alergiczny. Jeśli zakażenia są częste, nieżyt nosa może przejść w stan przewlekły. Drożność nosa jest długotrwale ograniczona przez zalegającą wydzielinę. Wyciek z nosa staje się permanentny. Dochodzi również do osłabienia zmysłu powonienia. Przewlekły nieżyt może mieć postać łagodną i wówczas nie zaburza znacząco codziennego funkcjonowania. Stany ostrzejsze okazują się bardzo kłopotliwe.

Jak wybrać skuteczny lek na katar?

Aby nie dopuścić do stanu przewlekłego nieżytu nosa, należy łagodzić przebieg zakażenia. Skutecznie pomóc może odpowiednio wybrany lek na katar. Dostępne w sprzedaży preparaty obkurczają naczynia błony śluzowej nosa i zmniejszają jej obrzęk. Poprawiają także drożność nosa. Stosuje się je donosowo lub doustnie. Lek na katar najczęściej ma postać kropli, spray’u, żelu lub tabletek. Żele i spray’e są wygodne w aplikowaniu oraz mają tę właściwość, że nie spływają do gardła. Wygodny i błyskawicznie działający lek na katar dostępny może być także w postaci tabletek. Ich efekt odczuwalny jest już od pierwszej aplikacji. Dają one natychmiastowe odczucie udrożnionego nosa.