Plażowanie z niemowlakiem – co trzeba wiedzieć?

ręcznik dla niemowlaka

Plażowanie z dzieckiem może być bardzo przyjemne pod warunkiem, jest dobrze zaplanowane. Rodzice muszą wziąć pod uwagę wszystkie ewentualne niebezpieczeństwa oraz zagrożenia, a do tego zadbać o właściwe wyposażenie. Ręcznik dla niemowlaka, filtry oraz parasol gwarantujący nieco cienia to podstawa.

Jak zadbać o bezpieczne wakacje na plaży?

Wakacje będą udane pod warunkiem, że są dobrze zaplanowane. Woda nie stanowi jedynego zagrożenia, gdyż szczególnie niebezpieczna jest również wysoka temperatura, jakże specyficzna dla sezonu letniego. Dlatego w trakcie wakacyjnego odpoczynku trzeba przede wszystkim zadbać o kawałek cienia. Ręcznik dla niemowlaka z powodzeniem zastąpi koc, a parasol czy inne zadaszenie zapewni temperaturę niższą o kilka stopni i większą wilgotność powietrza, co przełoży się na komfort w trakcie wakacji. Dziecko w każdym wieku nie może zostać pozostawione bez osłony przed słońcem, gdyż zwiększa to ryzyko poparzeń skóry, a w najgorszym wypadku również udaru cieplnego. Parasol plażowy sprawdzi się szczególnie dobrze, ale warto pomyśleć także o namiocie plażowym, który zapewnia cień i jednocześnie chroni przed wiatrem i piaskiem. To doskonałe i niewymagające miejsce do odpoczynku. Wystarczy rozłożyć na podłożu ręcznik dla niemowlaka i przykryć delikatnym kocem.

Kremy z filtrem są równie istotne, co cień. Promienie słoneczne odbijają się od piasku i wody, dlatego jesteśmy na nie narażeni przez cały czas. W przypadku najmłodszych plażowiczów najlepiej sprawdzi się krem SPF 50+. Ważna jest regularna aplikacja (szczególnie po kąpieli w wodzie i wycieraniu ciała ręcznikiem). Dodatkowo czapka na głowę albo kapelusik. Okulary przeciwsłoneczne doskonale ochronią oczy przed promieniami. Rodzice muszą smarować maluchowi również mniej oczywiste miejsca jak na przykład uszy.

Maluch, który narzeka na złe samopoczucie, mówi o bólu głowy albo – co gorsza – wymiotuje, musi jak najszybciej znaleźć się w cieniu, a najlepiej w chłodnym budynku. Właśnie w taki sposób objawia się udar słoneczny.

Ręcznik dla niemowlaka, kremy, strój kąpielowy, czyli wyprawka na plażę

Aby wakacje były udane, należy zadać o dobrej jakości strój do kąpieli. Nawet kilkuletnie dziecko powinno zakrywać ciało. Kostium gwarantuje nie tylko estetykę i intymność, ale przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo oraz higienę. Dzieci, które nie załatwiają potrzeb fizjologicznych do nocnika muszą mieć założoną specjalną wodoodporną pieluszkę do pływania. Suchy oraz mokry piasek jest w stanie znacząco podrażnić miejsca intymne, dlatego ciało musi być cały czas chronione. W trakcie wyjazdu wakacyjnego warto mieć ze sobą co najmniej kilka kostiumów kąpielowych dla pociechy.

Jeśli dziecko bawiło się na słońcu, budowało zamki z piasku czy kopało piłkę, pod żadnym pozorem nie może wbiec prosto na zimnej wody. W taki sposób nabawi się zawału serca, nawet w bardzo młodym wieku. Rodzice muszą zadbać o powolne wchodzenie do wody, żeby całe ciało, a szczególnie serce, miało czas na przyzwyczajenie się do niższej temperatury. Ręcznik dla niemowlaka trzeba mieć zawsze przy sobie, żeby wytrzeć zimne ciało po zabawie w wodzie. Wiele mam bierze dziecko na ręce i wchodzi do wody. Stopniowe wkładanie malucha przynosi bardzo dobre rezultaty. Innym rozwiązaniem jest usadowienie się w płytkiej wodzie i obmywanie się falami.

W trakcie wakacji trzeba szczególnie dbać o właściwe nawodnienie organizmu, czyli butelka z wodą musi być cały czas w zasięgu ręki. Maluch powinien jeść także owoce i warzywa z dużą ilością wody, czyli ogórek zielony i arbuza.