Jak wyobrażamy sobie dom XXI-wieku? Wizje z drugiej połowy XX wieku przewidywały powszechne występowanie robotów, wykorzystywanie nowoczesnych technologii – w tym domowych reaktorów jądrowych jako podstawowego źródła zasilania. Jak się mają te wizje do współczesnych realiów interaktywnych domów?
Na co pozwala nam współczesna automatyka domowa?
Patrząc na rozwój technologii, w tym zarządzania interaktywnym domem i automatyki domowej, warto mieć na uwadze kwestie tyczące się ukierunkowania wszelkich starań ze strony firm tworzących takowe rozwiązania. Głównym celem opracowywania tych technologii są:
- Oszczędność pieniędzy – możliwość aktywnego oszczędzania na oświetleniu, ogrzewaniu budynku,
- Pełna kontrola – możemy w dowolny sposób manipulować oświetleniem, pracą urządzeń, aktywacją trybów pracy (scenariuszami), czy też np. ogrzewaniem w pomieszczeniach,
- Kontrola niezależnie od miejsca – systemy zabezpieczeń są w stanie wykryć np. zbliżający się samochód właściciela posesji i automatycznie otworzyć bramę, z jednoczesną dezaktywacją systemów alarmowych.
- Wygoda na co dzień – wiele czynności, które wymagają bezpośredniej ingerencji człowieka, są całkowicie automatyzowane, a sterowanie wieloma urządzeniami możliwe jest za pomocą telefonu, komputera lub tabletu.
Widać więc, że jest automatyka domowa to bardzo rozwojowa działka, która oferuje naprawdę wiele ciekawych technologii. Co istotne, same założenia interaktywnej instalacji są bardzo proste we wdrożeniu – koncepcja jest na tyle otwarta, iż możliwe jest dowolne sterowanie praktycznie każdym urządzeniem, które ma dostęp do zasilania elektrycznego. Jedynie niektóre starsze sprzęty nie obsługują sterowania i np. nie będzie możliwe automatyczne przygotowanie kawy będąc jeszcze na górze w sypialni. Dostosowanie sprzętów AGD oraz dedykowana automatyka domowa będą jednak powszechnie dostępne.
Czy można to zaprojektować samemu?
Sama automatyka domowa cechuje się przede wszystkim tym, iż jest rozwiązaniem niezwykle otwartym. Wielu dostawców tworzy stabilne, zamknięte systemy, niemniej jednak gdy zależy nam na samodzielnej architekturze sieci i automatyki, to możemy samodzielnie zaprojektować taką sieć. Generuje to pewne problemy, ale pozwala na jeszcze szerszą personalizację obiektu mieszkalnego.