Zaburzenia snu

Sen jest bardzo ważnym elementem życia każdego człowieka. Jeśli jest w jakiś sposób zakłócony wpływa to na ogólną kondycję organizmu. Zaburzony sen oddziałuje na nasze samopoczucie w ciągu dnia. Coraz więcej osób cierpi na różnego rodzaju kłopoty ze snem.

Rodzaje i przyczyny zaburzeń snu

Najczęściej występującym zaburzeniem jest bezsenność. Objawia się ona trudnościami w zaśnięciu. Osoba chora nie jest w stanie zasnąć nawet przez kilka godzin, bądź zasypia, ale po krótkim czasie budzi się. Taki sen z pewnością nie będzie efektywny. Przyczyną bezsenności może być nieprzestrzeganie higieny snu, bądź nawet problemy natury psychicznej. Bardzo często choroby takie jak depresja mogą powodować zakłócenia snu. Jeśli jednak nie cierpimy na zaburzenia psychiczne, warto zastanowić się, czy nasz tryb życia pozwala naszemu organizmowi na spokojny sen i efektywny wypoczynek. Hipersomnia to z kolei problem polegający na tym, że osoba chora śpi za długo i mimo przespanej nocy, w ciągu dnia czuje się zmęczona i senna. Przyczyną tego zaburzenia również mogą być schorzenia psychiczne. Niekiedy nadmierną senność powoduje przyjmowanie leków psychotropowych. Zaburzenia snu mogą występować także u osób cierpiących na obturacyjny bezdech senny. Osoby takie budzą się w nocy nawet kilkanaście razy, nie mogąc zaczerpnąć powietrza.

CPAP – Diagnoza i leczenie

Jeśli odczuwamy znaczny dyskomfort w związku z jakością naszego snu, powinniśmy udać się do lekarza. Jest to bardzo ważny etap, który jest lekceważony przez większość osób. Przede wszystkim lekarz powinien pomóc nam wykluczyć ewentualne zaburzenia natury psychicznej. Jeśli cierpimy na depresję, czy innego rodzaju choroby, musimy zacząć od terapii psychologicznej lub psychiatrycznej, a dopiero później nasz sen będzie miał szansę na unormowanie się. Bezdech senny z kolei leczony jest często za pomocą aparatów CPAP. Terapia CPAP polega na tym, że chory na czas snu powinien zakładać na twarz specjalną maskę, która obejmuje jego usta i nos, albo tylko nos. Dzięki niej choremu łatwiej jest w ciągu nocy oddychać, co poprawia jakość jego snu. Aparaty CPAP produkowane dzisiaj są niewielkich rozmiarów i nie stwarzają uciążliwego hałasu. Terapia taka daje wymierne efekty.