Wózek inwalidzki – który wybrać?

Wózek inwalidzki odgrywa niezwykle istotną rolę w trakcie zmagania się ze stałą bądź tymczasową niepełnosprawnością. Właśnie dlatego w trakcie jego wyboru nie należy sugerować się najtańszą opcją, ale konieczne jest wybranie odpowiedniego modelu. Na jakie cechy należy zwrócić uwagę przede wszystkim?

Rodzaje wózków inwalidzkich oraz ich charakterystyka

Wózek inwalidzki może się przydać w najbardziej niespodziewanym momencie, gdyż wiele osób staje się niepełnosprawnymi na skutek wypadków czy innych zdarzeń. Inna grupa ludzi rodzi się z niepełnosprawnością i od początku musi sobie radzić z konsekwencjami takiego stanu rzeczy. W dzisiejszych czasach można wybierać wśród naprawdę wielu rodzajów wózków, dlatego bardzo ważny jest wybór tego właściwego.

Pierwszy dylemat dotyczy wyboru wózka manualnego bądź elektrycznego. W przypadku osób, które są niepełnosprawne, ale mogą ruszać rękami, zdecydowanie lepiej sprawdzi się wózek manualny. Sprawi on, że osoba, która nie chodzi, cały czas pozostaje sprawna fizycznie w kwestii górnych partii ciała. Sprawne oraz silne ramiona odgrywają bardzo ważną rolę w trakcie rehabilitacji. To właśnie wykonywanie odpowiednich ćwiczeń umożliwia szybszy powrót do zdrowia oraz zapewnia lepsze funkcjonowanie całego ciała. Istnieje też zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo na zmaganie się z otyłością.

Z kolei w przypadku wózka elektrycznego jest to model przeznaczony dla wszystkich, którzy nie są w stanie operować własnymi rękami bądź ruch ten nie jest wystarczający. Taki wybór oznacza zdecydowanie większe wydatki na zakup, gdyż w trakcie jego produkcji konieczne jest zastosowanie droższych części i elementów. Oprócz tego zajmuje więcej miejsca i jest cięższy, co może okazać się sporym problemem w małych mieszkaniach. Właśnie z tego względu omawiany wózek posiada mimo wszystko więcej minusów niż plusów, ale jak już zostało wspomniane powyżej nie wszyscy mają wybór.

W dalszej kolejności warto zwrócić uwagę na zalety posiada wózka aktywnego. Wśród cech charakterystycznych wskazuje się na szybkość oraz zwrotność. W związku z tym jest on również bardzo lekki. Nie występuje w nim zagłówek oraz podłokietnik, dlatego zmieści się dosłownie w każdym samochodzie oraz nawet na niewielkiej przestrzeni. Dodatkowo w wózku aktywnym można regulować kąt nachylenia kół do podłoża. Kiedy koła zostają bardziej nachylone, wózek posiada zdecydowanie większą stabilność. Ten rodzaj sprawdzi się przede wszystkim w przypadku osób, które nie załamują się swoją niepełnosprawnością i chcą cały czas cieszyć się z aktywnego życia. Jednakże korzystanie z niego nie jest takie łatwe i trzeba się najpierw zaznajomić z nauką jego prowadzenia. Chodzi o to, że wykazuje się on sporą wywrotnością. Mimo wszystko jego opanowanie nie jest aż tak trudne i daje wiele możliwości. Wózek toaletowy to kolejny rodzaj, który warto wziąć pod uwagę w przypadku nabywania pojazdu dla osoby niepełnosprawnej.

Czym charakteryzuje się wózek toaletowy?

Wózek toaletowy odgrywa bardzo ważną rolę w trakcie opieki nad osobą niepełnosprawną. Przede wszystkim umożliwia on korzystanie z czynności toaletowych oraz dbanie o higienę. W przypadku osób, które władają rękami, część czynności zostaje wykonywana przez nich samych, jednakże kiedy mamy do czynienia z zupełną niepełnosprawnością, wsparcie dodatkowych osób jest konieczne. Wózek tego typu posiada wygodne oraz wyściełane siedzisko, które oferuje komfortowe siedzenie. Waga osób, które z niego korzystają nie może przekraczać 150 kg. W tym miejscu warto wspomnieć, że omawiany model posiada odchylane podnóżki oraz podłokietniki, dzięki którym osoby osłabione mają możliwość wstać oraz ponownie wsiąść na wózek. Jedno jest pewne, jego zadanie jest tak samo ważne jak wózka aktywnego czy manualnego, dlatego trudno jest wyobrazić sobie życie osoby niepełnosprawnej bez dobrego wózka toaletowego.