Zadośćuczynienie za mobbing – co warto wiedzieć?

Zadośćuczynienie za mobbing - co warto wiedzieć?

Niekoniecznie zawsze będziemy zorientowani w niuansach prawnych, a są sytuacje na przykład w pracy, gdy przyda nam się fachowa wiedza. Może nas na przykład też napotkać problem mobbingu. Wtedy warto wiedzieć, jakie mamy prawa i jak dochodzić np. ewentualnego odszkodowania.

Mobbing na trendzie wzrostowym?

Warto też zauważyć, że w zasadzie od zawsze relacje pomiędzy pracownikami lub nimi a przełożonymi niekoniecznie należały do najlepszych. Żyjemy jednak obecnie w czasach, gdzie nastawienie na sukces to priorytet każdej osoby. W efekcie niejednokrotnie można się spotkać z agresją słowną lub po prostu przemocą psychiczną i to z różnych stron. Jest też, jak się okazuje, część osób, które będą wychodziły z założenia, że jest to całkiem normalna sytuacja i nie ma co aż tak narzekać. Niestety niejednokrotnie dopiero po fakcie dowiadujemy się, że padliśmy ofiarą przemocy i jest za późno, aby się przed nią bronić. Wtedy pozostaje nam jedynie regularne uczęszczanie na terapię psychologiczną. Na szczęście zawsze też w takiej sytuacji może nam pomóc jakiś doświadczony adwokat Gniezno jest akurat miastem, gdzie znajdziemy mnóstwo kancelarii, które zatrudniają najlepszych fachowców. Zajmują się oni nawet najbardziej skomplikowanymi sprawami dotyczącymi mobbingu. Warto też zauważyć, że takie patologiczne sytuacje będą się pojawiały w zasadzie w każdej branży. Nie ma tutaj wyjątków, jeżeli chodzi o konkretne profesje.

Jak się zachować, gdy jesteśmy ofiarami mobbingu?

Przede wszystkim więc jeżeli ktoś nam zwrócił uwagę albo sami zorientowaliśmy się, że występuje taka patologiczna sytuacja w naszej pracy, to wtedy należy zachować spokój. W takich okolicznościach powinniśmy właśnie skontaktować się z doświadczonym prawnikiem, który wyjaśni nam dokładnie, w jakim położeniu się znajdujemy. Kontakt ze specjalistą szczególnie będzie wskazany, jeżeli mamy w zasadzie pewność, że pracodawca to osoba bardzo problemowa. Wtedy oficjalne pismo od adwokata może całkowicie odmienić nastawienie agresywnego pracodawcy. Niejednokrotnie w takich okolicznościach zgadzają się na wypłatę odszkodowania. A będzie ono nam się należało szczególnie wtedy jeżeli wystąpiły szkody psychiczne. Wszystkie zresztą takie niuanse prawne są opisane w kodeksie cywilnym, a sąd zawsze bardzo przychylnie podchodzi do orzecznictwa na rzecz poszkodowanych. Ważne też będzie oczywiście dokumentowanie takich przypadków i na bieżąco analizowanie sytuacji z prawnikiem. Dobrze też, aby naszą wersję potwierdzili inni pracownicy. Z reguły zresztą, jeżeli występuje mobbing w jednym przypadku, to na pewno jest ich więcej.