Czym zajmuje się radca prawny?

Praca prawnika najczęściej kojarzy się nam z salą sądową, na której obrońcy ścierają się z prokuratorami, a sędziowie lub ława przysięgłych wydają wyrok w sprawie. Tymczasem istnieje dużo więcej prawniczych specjalności. Oprócz komorników czy asesorów sądowych możemy natknąć się na specjalistów od prawa, którzy najczęściej stykają się z klientami lub mocodawcami, poszukującymi porady prawnej w rozmaitych sytuacjach.

Większość spraw załatwia się jednak poza salą sądową, na którą trafiają jedynie te najtrudniejsze do rozwiązania, rażąco niezgodne z prawem lub wymagające rozstrzygnięć władzy sądowniczej. Za to rozmaite pisma administracyjne, podania, oferty, upomnienia, wezwania do zapłaty, monity, projekty umów, pisma przetargowe, rozstrzygnięcia z tytułu rękojmi czy gwarancji, oświadczenia – wszystkie te dokumenty nie mogą powstawać w legislacyjnej próżni. Za każdym rozstrzygnięciem i formalną poprawnością tekstu stoją konkretne przepisy prawa.

Konsultacja z prawnikiem to obowiązek przed podjęciem oficjalnych kroków

Decydują one o tym, czy wszystkie przedstawione powyżej kroki będą skuteczne, a przede wszystkim umocowane w odpowiednich paragrafach kodeksów. W każdym z tych przypadków do akcji powinien wkroczyć radca prawny Łódź, Warszawa, Poznań, Kraków a nawet mniejsze miasta mogą wszakże korzystać z wielu dostępnych kancelarii radcowskich. Działają one w zgodzie z rozmaitymi specjalizacjami – gospodarczą, cywilną, prawa pracy, administracyjną czy rodzinną.

Ocena sytuacji i propozycja rozwiązania

Zanim powstaną wszystkie wymienione dokumenty, warto przedstawić każdą wątpliwość czy potencjalną sprawę radcy prawnemu, którego zadaniem jest ocena sytuacji i porada polegająca na wytyczaniu odpowiedniej ścieżki postępowania. Mówiąc najprościej, prawnik w kancelarii radcowskiej ma obowiązek przedstawić klientowi wszelkie możliwości działań prawnych w jego sytuacji, łącznie z konsekwencjami, które ich wszczęcie będzie rodzić dla obu stron.

Research opinii przed odwiedzinami w kancelarii radcy prawnego

Jak znaleźć najlepsze miejsce do uzyskania porady prawnej? Powinno wystarczyć wpisanie do okna wyszukiwarki frazy „radca prawny Łódź”, by pojawiła się lista dostępnych podmiotów. Przed skierowaniem swoich kroków pod konkretny adres należy jeszcze zasięgnąć opinii. Przy braku możliwości kontaktu z osobami, które w przeszłości korzystały z usług prawnika w kancelarii, pozostaje gąszcz opinii w internecie. Jednak zawsze należy je zweryfikować, czytając przynajmniej kilkadziesiąt z nich.