Piłka lekarska – poznaj zalety treningu z nią

pilka-lekarska

Piłka lekarska to sprzęt do ćwiczeń, który na pewno pamiętasz ze szkolnych lat. Tam służyła głównie do ćwiczeń rzutu, a szkoda bo przy odrobinie kreatywności, można ją wykorzystać do aktywności fizycznej na każdym poziomie zaawansowania. Jakie są zalety treningu z piłką lekarską?

Piłka lekarska – uniwersalny sprzęt do ćwiczeń

Mogłoby się wydawać, że piłka lekarska jest dość specyficznym sprzętem do treningu. Nic bardziej mylnego. Takiej piłki możesz użyć na wiele sposobów, a do tego zastąpić Ci może część innych akcesoriów treningowych. Najprostszym i najbardziej oczywistym zastosowaniem piłki lekarskiej jest użycie jej po prostu jako dodatkowego obciążenia na treningu. Ze szkoły na pewno pamiętasz, sprawdzian na odległość rzutu piłką o określonej masie. I rzeczywiście upadki i rzutu nie są jej straszne. Oprócz tego może stanowić podpórkę do wykonywania niektórych ćwiczeń, takim jak przysiady z jedną nogą na podwyższeniu, czy pompek z jedną ręką na niej, co jest genialnym wstępem do pompek jednorącz. Poza tym mogą być punktem odniesienia np. ćwicząc brzuch możesz przekładać nogi na boki piłki lub łączyć je nad nią, bądź przeskakiwać przez nią. Jak widzisz możliwości jest sporo, a ogranicza Ci jedynie Twoja pomysłowość.

Piłka lekarska – dlaczego warto z nią ćwiczyć

  • Dodanie piłki do ćwiczeń pokaże Ci nowe oblicze dobrze Ci już znanych aktywności.
  • Piłka lekarska będąc dodatkowym obciążeniem będzie utrudniać Ci większość zadań ruchowych, zwiększając tym samym intensywność treningu, wymuszając lepszą kontrolę mięśniową, a co za tym idzie przyspieszając realizację celów treningowych.
  • Piłka lekarska świetnie nadaje się do ćwiczeń dynamicznych, a przy tym jest bardzo bezpiecznym sprzętem. Jej upadek na podłogę, czy nawet naszą nogą nie spowoduje poważnych szkód.
  • Piłka lekarska może być używana nie tylko podczas treningu osoby dorosłej, ale możesz też wymyślić mnóstwo zabaw z jej użyciem, które do aktywności zachęcą najmłodszych.

Piłka lekarska – o czym warto pamiętać podczas treningu

Piłka lekarska do ćwiczeń stawia przed nami też pewne wymagania. Chodzi tu przede wszystkim o wykonywanie ćwiczeń, które poziomem zaawansowania dopasowane są do umiejętności trenujących. Pamiętajmy, że każde obciążenie wymuszą bardziej intensywną pracę mięśni. Dodanie obciążenia, nawet tak bezpiecznego, jak piłka lekarska, do ćwiczeń osoby, która ma problem z wykonaniem zadania z masą własnego ciała na pewno nie jest dobrym pomysłem. Najpierw technika podstawowych ćwiczeń, a potem ich urozmaicanie.